Akcja zbierania podpisów pod projektem obywatelskim o Trybunale Konstytucyjnym i listem poparcia dla Lecha Wałęsy.

W dniu 27 lutego, w sobotę, w godzinach 11.00 -15.00 na pl. Solnym we Wrocławiu trwała akcja zbierania podpisów pod listem poparcia dla Lecha Wałęsy i Obywatelskim Projektem Ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, przygotowanym przez Komitet Obrony Demokracji.

Koordynatorem akcji zbierania podpisów pod obywatelską ustawą o Trybunale Konstytucyjnym był Maciej Szczepanek, członek wrocławskiego oddziału KODu, który szczegółowo planował wszystkie jej aspekty już od końca grudnia.

Na pl. Solnym ustawiono pięć stolików (dziękujemy kawiarniom za ich użyczenie). Frekwencja przy stolikach zwiększała się stopniowo i swój szczyt kulminacyjny osiągnęła między godziną 12.00 a 13.00 – wtedy to przy stolikach ustawiały się kilometrowe kolejki, a członkowie KODu nie nadążali z wydawaniem kart do podpisów. Zebrano ponad 2 tys. podpisów pod ustawą obywatelską o Trybunale Konstytucyjnym i ponad 2,5 tys. podpisów pod listem poparcia dla Lecha Wałęsy.

Wszyscy podpisujący dostawali ulotki informujące, jakie zmiany chce do obecnej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym wprowadzić Komitet Obrony Demokracji (wybór sędziów Trybunału dokonywany większością 2/3 głosów w obecności przynajmniej połowy ustawowej liczby posłów; zwiększenie kręgu podmiotów, które mogą zgłaszać kandydatów na sędziów; wprowadzenie kadencyjności Prezesa i Wiceprezesa Trybunału – 6 lat; usunięcie utrudnień proceduralnych, wprowadzonych przez ostatnie ustawy nowelizacyjne, czyli terminów 3 i 6 miesięcy od zawiadomienia o rozprawie, w czasie których nie można przeprowadzić rozprawy oraz konieczności wyznaczania rozpraw w kolejności wpływania wniosków i in.).

Dla podpisujących list poparcia dla Lecha Wałęsy dostępna była treść apelu poparcia.

Dzięki wsparciu i doświadczeniu liderki grupy sobotniej – Elżbiety Majewskiej-Cieśli – cała akcja przebiegała sprawnie. Nie zaszkodziły jej nawet drobne prowokacje ze strony grupy członków ONR, którzy próbowali przeszkadzać w akcji zbierania podpisów i których serdecznie pozdrawiamy, jako stałych uczestników wszystkich akcji i manifestacji KODowskich

Kolejna tura zbierania podpisów odbędzie się w niedzielę, 28 lutego, w godzinach 12.00-16.00. Zapraszamy serdecznie wszystkich tych, którzy chcieliby poprzeć Obywatelski Projekt Ustawy o Trybunale Konstytucyjnym lub wyrazić swoje poparcie dla Lecha Wałęsy.

Zapraszamy w niedzielę i kilka kolejnych weekendów marca, podczas których będą nadal trwały akcje zbierania podpisów pod Obywatelskim Projektem Ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Zbiórki podpisów będą odbywać się nie tylko na pl. Solnym, jak w ten weekend, ale także w wielu innych miejscach na terenie Wrocławia (np. pl. Grunwaldzki, pl. Dominikański, okolice największych biurowców).

Po zakończeniu akcji trafią one do Sejmu, jako wyraz naszego zaangażowania obywatelskiego w bieżącą politykę państwa.

KOD Wrocław zaprasza każdą chętną osobę do uczestnictwa w akcji „Wszyscy zbieramy podpisy!”. Motto naszej akcji brzmi: „Nie pytaj, gdzie możesz złożyć swój podpis, pytaj gdzie możesz dostarczyć formularz wypełniony podpisami – swojej rodziny, sąsiadów, znajomych, kolegów z pracy i uczelni”. Osoby zainteresowane mogą pobrać w niedzielę na pl. Solnym zestawy KOD, w skład których wchodzą: puste formularze, wydrukowany projekt ustawy, instrukcje dla osób zbierających oraz ulotki informacyjne.

O miejscach i dokładnych datach akcji zbierania podpisów będziemy na bieżąco informować przez nasze grupy na FB: KOD DOLNOŚLĄSKIE i KOD DOLNOŚLĄSKIE DYSKUSJA.

Solidarni z Lechem Wrocław  Solidarni z Lechempl Solny pl Solny Wrocław KOD KOD Wrocław Wroclaw Solidarni z Lechem

Dodaj komentarz

Możesz również polubić…