Apel Jeleniogórski

Apel do polskiego duchowieństwa

Dzisiaj w dniu Konstytucji 3 Maja we wszystkich kościołach w Polsce modlono się w intencji naszej Ojczyzny. Modlono się o pomyślność narodu, o bezpieczeństwo kraju, o jego rozwój gospodarczy i społeczny. Ale czy może się to zrealizować, kiedy na bezpieczeństwo państwa i jego obywateli, na jego wszechstronny rozwój posiada wpływ zły rząd – pełen aroganckich i dyspozycyjnych polityków- mający niesamodzielnego premiera? I to taki rząd, który nie respektuje Konstytucji; zapisanego w niej trójpodziału władzy, niezawisłości sądów i wymiaru sprawiedliwości. Rząd powodujący legislacyjny paraliż, nie dbający o nasz wizerunek w świecie, o dobre relacje z sąsiadami. Rząd, który nie reaguje na agresje wobec myślących inaczej. Rząd, który toleruje nacjonalizm, antysemityzm, homofobię i ogranicza wolność osobistą obywateli. Taki rząd, który bezprawnie ingeruje we własność prywatną rolników, oraz wewnętrzne sumienia kobiet dotyczące prokreacji. Czy zatem możemy być dumni z naszej pani Premier? Czy możemy być zadowoleni z prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, który stoi po stronie nacjonalistów a nie broni zdrowia i życia policjantów podczas służby, który ułaskawia swoich partyjnych kolegów w imię interesu partii a nie narodu? Czy możemy być dumni z marszałka sejmu- drugiej co do ważności osoby w państwie – dławiącego głos sejmowej opozycji i psującego dobre obyczaje parlamentarne?

Apeluję więc z tego miejsca – ze stolicy Karkonoszy – do Episkopatu Polski, do wszystkich duchownych Kościoła Rzymsko – katolickiego począwszy od biskupa a skończywszy na proboszczu i wikarym, by pomodlili się w intencji pisowskiego rządu i podległych mu organów władzy, po to, by zawrócili z drogi szkodzącej Polsce! By nie szli drogą zawłaszczania państwa, kolesiostwa i partyjniactwa. By wrócili na dobrą drogę – drogę demokracji. Aby język pogardy, nienawiści i poczucia wyższości tych, którzy mają władzę, nie dzielił społeczeństwa. By rządzący Polską bronili ideałów Sierpnia 1980 roku i dorobku demokratycznie wybranego rządu Tadeusza Mazowieckiego oraz jego następców. By pamiętali o maksymie prof. Wł. Bartoszewskiego, że „Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca”. A wtedy, i tylko wtedy, pomyślność drogiej Wam Ojczyzny zostanie zapewniona.

My obywatele Rzeczypospolitej Polskiej oczekujemy zdecydowanego głosu Kościoła w obronie łamanej demokracji.

Marek Mikrut

Komitet Obrony Demokracji

Dolny Śląsk / Oddział Jelenia Góra


Apel odczytany przez Pana Marka Mikruta podczas pikiety „W obronie Konstytucji RP i demokracji”, która odbyła się dnia 3 maja o godz. 15:30 na Pl. Ratuszowym w Jeleniej Górze. Wśród uczestników była posłanka na Sejm RP-Zofia Czernow, przedstawiciele lokalnego samorządu i partii politycznych jak również organizacji pozarządowych oraz ok. 400 osobową publiczność.


 

Dodaj komentarz

Możesz również polubić…