Dekoder nr 25, marzec 2018

Kryzys wokół ustawy IPN nadwyrężył wiarę w jakąkolwiek sensowność działań PiS. Jego przedstawiciele potrafią z jednej strony mówić jak to wspaniała była ustawa, a z drugiej twierdzić, że jej stosowanie byłoby głupie… Z jednej pozwalać na antysemickie wypowiedzi w państwowej telewizji, z drugiej mówić, że Polska jest przystanią dla Żydów. Cóż sami Żydzi chyba nie są tego samego zdania. Cała sprawa swój początek znalazła nie w dyplomacji, a w instytucji, która miała oczyścić Polskę z kłamstw przeszłości. Coraz częściej jednak wydaje się, że ona mniej wyjaśnia, a więcej psuje. Mowa oczywiście o Instytucie Pamięci Narodowej, którego działalność prześwietlamy w temacie numeru 25.

W ostatnich dniach dopełnia się też partyjny „sąd nad sądami”. Łamiąc kolejne zapisy Konstytucji, regulaminu Sejmu i wszelkich standardów państwa prawa PiS wraz posłami Kukiz ’15 przegłosował nielegalny wybór członków KRS. Opozycja zaś nie ma szczególnie pomysłu, jak tej tyranii większości się przeciwstawić. Opisujemy rządy tej tyranii, ale także naszą, obywatelską opozycję, z perspektywy ludzi działających „na ulicy” i zwykłych obywateli. Piszemy o rozgoryczeniu, bezsilności, ale też i o nadziei.

Piszemy również o polskiej armii. Antoni Macierewicz przestał być już ministrem obrony narodowej, jednak skutki jego rządów będą długo jeszcze widoczne. Czy da się je szybko naprawić, jak wygląda obecnie polska armia i co z jej modernizacją?

Mamy też dla Was sporo satyry i lżejszych tekstów, jak choćby ten o realizacji i możliwych skutkach zakazu handlu w niedzielę.

Zapraszamy do lektury!

Dekoder nr 25

Dodaj komentarz

Możesz również polubić…