Dekoder nr 28, czerwiec 2018

Po 40 dniach protestu osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin jesteśmy bogatsi w wiedzę na temat władzy, na temat społeczeństwa, na temat nas samych. Tyle jesteśmy warci, ile nas sprawdzono — czy stanęliśmy wesprzeć tych, którzy tego potrzebowali? Czy dostrzegliśmy ich problemy? Mamy nadzieję, że ten protest zmienił znacznie więcej w naszej świadomości niż tylko konstatacje na temat pogardy i pychy jakie protestującym zaserwowała władza.

Czerwcowy numer Dekodera otwieramy przejmującym listem Doroty Orłowskiej na temat tego, co czuli niepełnosprawni w trakcie tego długiego i trudnego protestu. Ponadto przyglądamy się sytuacji kobiet w Policji na podstawie doświadczeń byłych i obecnych funkcjonariuszek, które musiały i wciąż muszą stykać się z bardzo trudnymi realiami pracy w Policji. Temat władzy i sprawiedliwości kontynuujemy w rozważaniach o karze śmierci i sprawiedliwości naprawczej — czy zemsta to jedyna odpowiedź społeczeństwa na zbrodnie? Więcej trudnych pytań pojawia się w analizie projektu Konstytucji z 2010 roku autorstwa PiS. Projektu, który został schowany przed wyborami w 2015 roku, ale który wiele mówi o celach i pomysłach PiS na rządy — część z tych zamierzeń sprzed lat zostało już, choć pozakonstytucyjnie, ale de facto zrealizowanych.

Są też inne tematy, które mogą Was zainteresować — sprawa przywilejów finansowych kościoła, pytanie o skuteczność polskiej wersji budżetu obywatelskiego, analiza efektu 500+ w demografii… zapraszamy do lektury!

Dekoder numer 28

 

Dodaj komentarz

Możesz również polubić…