Europejska młodzież pyta o Polskę

Do Wrocławia przybyła prosto z Lyonu międzynarodowa grupa studentów z Institut National Des Sciences Appliquées (Narodowy Instytut Nauk Stosowanych). Studenci przybyli w ramach programu Cultures et Identités Européennes (Europejskie Kultury i Tożsamości), by badać społeczne i kulturalne przejawy współistnienia Polski w Unii Europejskiej. Do Wrocławia sprowadził ich status naszego miasta, jako Europejskiej Stolicy Kultury. 7-osobowa grupa, z którą spotkali się przedstawiciele KODu, chciała dowiedzieć się, co Polacy sądzą na temat nowego rządu oraz sytuacji w Europie.

Z racji swoich studiów nasi goście mieli już pojęcie na temat tego co się dzieje w Polsce, choć zaskoczyła ich sytuacja, w której rząd – dopiero co wybrany – jest już tak niepopularny. Byli ciekawi, jakie były przyczyny powstania KODu i czym zajmujemy się jako organizacja. Pytali również o to, jakie zmiany w prawie wprowadził nowy rząd i co wzbudza nasz największy sprzeciw. Interesował ich również zakres wolności mediów i tego na ile są one niezależne od rządu.

My ze swojej strony pytaliśmy o postrzeganie sytuacji politycznej w Polsce z ich perspektywy. Wszyscy zaznaczali, że z powodu ich zainteresowań mają większą wiedzę na temat naszego kraju, choć oczywiście zwykli mieszkańcy Francji też mają dostęp do pewnych informacji. W mediach obraz Polski jest dla przeciętnego Francuza niejednoznaczny – nasz kraj, który otrzymuje najwięcej dotacji w ramach UE, jest obecnie przedstawiany jako mocno problematyczny, tymczasem do niedawna był uważany za wzorcowy. Nasi goście jednocześnie zaznaczyli, że nie sądzą aby Polska została zmuszona do wyjścia z Unii. Na koniec, na pytanie o to, co takiego powinni robić Polacy i KOD, by zmusić rząd do respektowania prawa, otrzymaliśmy odpowiedź – This! – ze wskazaniem na leżącego na stole „Dekodera”.

spotkanie

Fot. Malo Lesimple

Dziękujemy Malo Lesimple i całej grupie studentów, która z życzliwością, zrozumieniem i zaangażowaniem rozmawiała o współczesnych problemach Polski i Europy, za kontakt z dolnośląskim KODem.

Dodaj komentarz

Możesz również polubić…