KOMUNIKAT PO II RUNDZIE STRAJKU KOBIET :)

Szanowne, Szanowni!

Od czego zacząć? Białowieża, Oborniki Śląskie, Sępólno Krajeńskie, Siemiatycze, Choszczno, Jędrzejów, Gryfice, Żagań, Gorlice, Giżycko, Zgorzelec, Iława, Lębork, Cieszyn, Żary, Mińsk Mazowiecki, Puławy, Zawiercie, Ełk, Kędzierzyn Koźle, Chełm, Legnica, Elbląg, Bytom, Dąbrowa Górnicza, Wałbrzych… to tylko przykłady, to tylko niektóre z miejsc, w których w poniedziałek i inne dni widoczny był Strajk Kobiet. Widoczne byłyście Wy, widoczni byliście Wy. W ponad 100 miastach w Polsce i na świecie, w 150 wydarzeniach zaplanowanych i przygotowanych przez Was – na Waszym terenie, na Waszych zasadach. Dziękuję i gratuluję!
Byli przeciwko nam nie tylko ziejący nienawiścią do kobiet politycy i publicyści Złej Zmiany, ale też wewnętrzne trudności – zmęczenie i zwątpienie (generujące w nas wszystkich krótkie ścieżki reakcji w trudnych sytuacjach).
Na pewno dopadła nas klątwa sukcesu – w związku z tym, że udało nam się zmusić partię rządzącą do zrobienia tego, czego od niej zażądałyśmy, nie musiałyśmy tym razem zatrzymywać całej Polski. Mogło być nas mniej. Ale spójrzcie na listę miast, które znów wzięły udział w Strajku – ona jest odpowiedzią na nerwowe mamrotanie funkcjonariuszy PiS i „zatroskanych” mediów nt. niższej frekwencji. Zapraszamy do pokazania nam innego protestu po upadku komunizmu, który miałby taki zasięg geograficzny i demograficzny.

CO DALEJ?
W Sejmie leży petycja „obrońców życia”, dotycząca wprowadzenia przepisów jeszcze bardziej nieludzkich niż projekt Ordo Iuris. Została skierowana do dalszych prac. W każdej chwili może wejść w fazę legislacyjną. Na dokładkę mamy pogróżki szeregowego posła Jarosława Kaczyńskiego. Czy życie i zdrowie Polek nadal jest zagrożone przez złych ludzi, którzy niczego nie zrozumieli? Na pewno. Czy tylko tym będziemy się zajmować? Na pewno nie! Pozostaniemy w gotowości, ale…

NIE PALIMY KOMITETÓW, ZAKŁADAMY WŁASNE
Jeśli jeszcze nie macie założonych grup lokalnych na FB (macie tylko wydarzenia) – zapraszam do założenia! Łączymy się, działamy, knujemy! Zgłaszajcie powstałe grupy na grupie koordynatorek lokalnych – listę oficjalnych grup będziemy stale aktualizować. I działamy! Spotykamy się na żywo, wymieniamy pomysłami, realizujemy je!

HEJT I INNE KŁOPOTY
Zadziały się nam i dzieją w związku ze Strajkiem rzeczy nieprzyjemne – przeróżne. Tu komuś puściły nerwy (i to jest bardzo niedobrze i oby się tak więcej nie działo!), tu się ktoś komuś naraził… Piszcie do mnie w takich sprawach pilnie na [email protected], jesteśmy w tym wszystkie razem. Jesteśmy też celem kolejnej fali hejtu w internecie – w tej sprawie będzie osobny post.

PETYCJE
Zbieramy podpisy pod ogólnopolską petycją, przygotowaną przez grupę warszawską. Obejmuje ona 11 punktów – 11 żądań dotyczących sytuacji kobiet w Polsce, które streszczają się w naszym pierwszym haśle NIE DLA POGARDY I PRZEMOCY WOBEC KOBIET.
Lokalne koordynatorki proszę o przesłanie zebranych petycji na adres, który podaję na grupie lokalnej, nie później niż do 14 listopada. Was wszystkie i wszystkich – proszę o przekazanie ewentualnych kolejnych list z podpisami swoim koordynatorkom lokalnym. Pokażmy naszą siłę!

Mamy również tzw. petycję wrocławską, dotyczącą wyprowadzenia nauczania religii ze szkół publicznych. Jest ona inicjatywą bardziej indywidualną i nie oczekujemy od żadnej grupy lokalnej, działającej w terenie, gdzie nie ma zrozumienia dla tej inicjatywy, zbierania pod nią podpisów. Obie petycje znajdują się w plikach na grupie głównej: https://www.facebook.com/groups/1600548686912853/?fref=ts, w razie problemów prosimy o mail na adres: [email protected]

MIĘDZYNARODOWY STRAJK KOBIET
Nasz wspaniały zryw miał swoje znaczenie w obudzeniu gniewu kobiet w wielu krajach na świecie. W ostatnim tygodniu protestowały i w następnych będą walczyć o wolność, godność i równość kobiety z m. in. Argentyny, Meksyku, Brazylii, Peru, Chile, Paragwaju, Urugwaju, Korei, Islandii, Irlandii i Włoch. Solidarność naszą bronią!
25.11 przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Przemocą Wobec Kobiet – w tym terminie większość grup Międzynarodowego Strajku Kobiet będzie organizować protesty, spotkania i debaty. Mnie, dla nas, w Polsce, marzy się w tym terminie wielka akcja SOLIDARIDAD/ SOLIDARITY/ SOLIDARNOŚĆ – pod której sztandarami porozmawiamy o sytuacji kobiet nie tylko w Polsce, ale i na świecie i nawiążemy kontakty z grupami międzynarodowymi Strajku. I będę Was do tego namawiała. Nikt nie da nam rady, jeśli do walki o wolność, godność i równość staniemy razem!
Międzynarodowy Strajk Kobiet pracuje również nad datą Światowego Strajku Kobiet, który miałby się odbyć w przyszłym roku. Tak!

SPRAWA ABORCJI
Uwaga, teraz będzie przypomnienie i ostrzeżenie.
PUNKT PIERWSZY: Strajk Kobiet, jako grupa, która wyszła na ulice, a teraz tworzy ruch społeczny, NIE JEST ZA LIBERALIZACJĄ przepisów antyaborcyjnych w Polsce. Ktoś, kto to mówi, lub sugeruje, nie mówi prawdy. Bo były z nami osoby uważające, że status quo powinien pozostać.
PUNKT DRUGI: Strajk Kobiet, jako grupa, która wyszła na ulice, a teraz tworzy ruch społeczny, NIE JEST ZA UTRZYMANIEM STATUS QUO (dotychczasowych przepisów antyaborcyjnych) w Polsce. Ktoś, kto to mówi, lub sugeruje, nie mówi prawdy. Bo były z nami osoby będące zwolenniczkami liberalizacji przepisów.
Takie próby narzucania całej grupie własnej opinii zwalczam i będę zwalczać z całą stanowczością. Serio. A do czego jestem zdolna, to chyba wiadomo
 🙂
Są dwa podstawowe elementy, które pomogą nam uporać się z tą kwestią. Pierwsze już wdrażamy – to jest RÓŻNIENIE SIĘ ŁADNIE. Ktoś, kto jest przeciw liberalizacji, nie jest u nas zygotarianinem. Ktoś, kto jest przeciw status quo, nie jest mordercą dzieci. Drugie – to moje kolejne marzenie – DEBATY DELIBERATYWNE, realizowane etapami, z wykorzystaniem wszelkiej dostępnej wiedzy i najlepszych moderatorów. Napiszę o tym więcej, ale już teraz proszę – pomyślcie o tym. To naprawdę może się udać – i taki powinien być nasz plan: że w tej sprawie, która nas wszystkie i wszystkich połączyła, uzgodnimy, czego chcemy i KAŻEMY tamtym ludziom w parlamencie to zrobić.

Do zobaczenia!

Marta Lempart

Dodaj komentarz

Możesz również polubić…