Lider KOD Mateusz Kijowski z wizytą na Dolnym Śląsku

W ubiegły weekend Dolny Śląsk odwiedził lider KOD Mateusz Kijowski. Wizyta zaczęła się w piątek od spotkania z czytelnikami „Gazety Wyborczej” na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego. Wieczorem Mateusz obejrzał w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy spektakl pt. Hymn Narodowy. W Legnicy odbyło się także pierwsze spotkanie z sympatykami Komitetu Obrony Demokracji z całego Dolnego Śląska. Salę zapełniło 300 osób, w tym także spora delegacja z Zielonej Góry. Pytania padały różne, ale przede wszystkim te, związane z planami KODu na najbliższy czas oraz tymi w odleglejszej przyszłości. Grupa z Jeleniej Góry obdarowała Mateusza unikatowym kryształem.

Spotkanie poprzedziła konferencja prasowa, podczas której pytano o kwestie polityczne i plany KODu. Mateusz podkreślał, że KOD nie zamierza się przekształcać w partię polityczną, ale z pewnością włączy się w dialog z partiami opozycyjnymi, dotyczący przyszłości Polski jako kraju demokratycznego i praworządnego. Powstała inicjatywa połączenia sił opozycyjnych w ruchu Wolność-Równość-Demokracja. Oczywiście padło pytanie o deklaracje członkowskie, kiedy będzie się można do KODu zapisywać. Jak zadeklarował Kijowski, na dniach będą publikowane deklaracje członkowskie, również w prasie i systematycznie będą przyjmowani nowi członkowie.

Ostatni dzień pobytu Mateusza Kijowskiego na Dolnym Śląsku rozpoczął się od spontanicznej pikiety “Jesteśmy, będziemy w Europie”. Uczestnicy w liczbie ok. 100 osób, ubrani na niebiesko i zaopatrzeni we flagi Unii Europejskiej utworzyli na wrocławskim pl. Solnym niebieski krąg. Wśród pikietujących znaleźli się m.in. europarlamentarzysta Józef Pinior i profesor Andrzej Wiszniewski. Po krótkiej pikiecie zgromadzeni udali się na spotkanie do Synagogi pod Białym Bocianem. Gości przywitał przewodniczący Żydowskiej Gminy Wyznaniowej Aleksander Gleigewicht. Licznie zgromadzeni wrocławianie rozmawiali o sprawach Polski i KODu, nie obyło się bez pytań o politykę KOD wobec polityków. Poinformowano zebranych o planach powołania think tanku, na którego czele stanie Władysław Frasyniuk, a jego doradcą programowym będzie socjolog, profesor Radosław Markowski. W planach jest również stworzenie serwisu informacyjnego KOD, którym pokieruje była dyrektor radiowej Trójki, Magdalena Jethon. W niedzielę odbyły się dwie konferencje prasowe, jedna przed spotkaniem z wrocławskimi sympatykami KOD, a druga o 14:30 w Parku Staromiejskim, której tematem był obywatelski projekt Ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, złożony przez KOD do Sejmu. Zebrano pod nim ponad 100 000 podpisów. Dolny Śląsk też miał w tym swój udział, przekazując ich niemal 12 000. Ten projekt to propozycja KODu, zmierzająca do zakończenia sporu w sprawie TK, jak podkreślił Jarek Marciniak, członek zarządu KOD, który na tę konferencję dojechał specjalnie z Katowic. Po wyjeździe z Wrocławia Mateusz Kijowski udał się do Brukseli na rozmowy w sprawie aktualnej sytuacji Polski. Został przyjęty m.in przez Donalda Tuska.

Małgorzata LechKrawczyk

 

IMG_7403

IMG_7406

IMG_7404-1

IMG_7399

Dodaj komentarz

Możesz również polubić…