Numer czternasty Dekodera

Najnowszy, czternasty numer Dekodera już jest dostępny. A w nim tematem przewodnim jest Konstytucja i wolność obywatelska. Zapraszamy do lektury!

20 lat obowiązywania naszej Konstytucji to czas, w którym Polska zdołała dokonać wielkiego skoku cywilizacyjnego i geopolitycznego. Weszliśmy w tym czasie do NATO, potem do UE, gdzie zdobyliśmy pozycję silnego lidera. Wszystko wskazywało na to, że wreszcie nastał dla nas czas spokoju i budowania. Ale niestety tak się nie stało. Demokracja i Wolność to nie są rzeczy dane raz na zawsze. Wystarczy chwila nieuwagi… a my nie mieliśmy takiej chwili, my mieliśmy wiele lat nieuwagi. Elity rządzące tym krajem: polityczne, społeczne, kulturalne, lokalne, wszystkie zapatrzone w zachodni model sprawowania władzy, nie dostrzegały w większości tego, że oprócz fasady politycznej i prawnej trzeba wypełnić naszą Demokrację społeczną treścią i prawdziwym zaangażowaniem. Tymczasem Polacy zostali zostawieni samym sobie. Wielu świetnie sobie radziło, ale wielu nie dostało od losu takiej szansy, lub nie mogło z niej skorzystać. Polska liberalna, nauczona pomoc państwa traktować jako grzech postkomunizmu, nie chciała tego dostrzegać.

Dziś zamiast budować silną Polskę w Europie, musimy bronić tego, co osiągnęliśmy z tak wielkim trudem i zacząć wreszcie na poważnie budować społeczeństwo obywatelskie. Najważniejszy nasz cel, to obronić Konstytucję, bo tylko ona pozostała nam jako gwarant przywrócenia porządku prawnego opartego na trójpodziale władzy i poszanowaniu praw jednostki. Jeśli tego nie zrobimy, Polska zostanie urządzona na wzór standardów tureckich lub białoruskich. Zostanie wyprowadzona z Europy lub pozostanie na jej peryferiach. To już się zaczęło, świadczy o tym chociażby rezygnacja rządu polskiego z udziału w dowodzeniu w Eurokorpusie. Musimy się z całą mocą temu przeciwstawić!

Redakcja Dekodera 

 

Dodaj komentarz

Możesz również polubić…