„Obronimy demokrację!” – Wrocławski Marsz KOD

03 kwietnia 2016 roku odbył się we Wrocławiu ogólnopolski marsz w obronie Trybunału Konstytucyjnego. „Obronimy demokrację!” – było głównym hasłem marszu.

Na manifestację przyjechali działacze KOD z wielu miast Polski – m.in. z: Krakowa, Kłodzka, Dzierżoniowa, Lubina, Głogowa, Legnicy, Zgorzelca, Wałbrzycha, Jeleniej Góry, Poznania, Nysy, Opola, Łodzi, Szczecina, Gdańska, Warszawy i wielu innych miast.

Organizatorzy wystosowali zaproszenie do wszystkich partii politycznych, jednak nie wszyscy chcieli z nich skorzystać. Wśród obecnych byli jednak liczni politycy i przedstawiciele różnych środowisk oraz ugrupowań politycznych. M.in.: Ryszard Petru z Nowoczesnej, Małgorzata Tracz z partii Zieloni, Józef Pinior z Platformy Obywatelskiej, Waldemar Cwynar z Partii Demokratycznej, Bartłomiej Ciążyński – członek Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Jerzy Sawka –dyrektor Torów Wyścigów konnych we Wrocławiu, prof.. Bartłomiej Nowotarski – prawnik, konstytucjonalista , Lech Raczak reżyser teatralny, dramatopisarz, prof. Andrzej Wiszniewski – były minister nauki i były rektor Politechniki Wrocławskiej oraz wielu innych.

Organizatorzy, DOLNOŚLĄSKI KOD, w osobie Małgorzaty Lech-Krawczyk podkreślili ze sceny w powitalnych przemówieniach, że Komitet Obrony Demokracji nie walczy z demokratycznie wybraną władzą, ale będzie zawsze piętnował próby zawłaszczania państwa i ograniczanie praw obywatelskich. Następnie liderzy DOLNOŚLĄSKIEGO KOD: Małgorzata Lech-Krawaczyk i Andrzej Trzynadlowski, przedstawili przybyłych gości i podkreślili, że KOD nie popiera żadnej partii i żadnej nie faworyzuje, a jedynym celem obecności tak wielu polityków na obecnym pochodzie jest chęć współpracy ze wszystkimi tymi, którzy podobnie jak KOD postrzegają państwo prawa jako wielką wartość.

Po przemówieniach uformowano pochód. Manifestujący zgromadzili się wokół „wysp dobrej zmiany”, które symbolizowały stosowne hasła: „Trybunał –obronimy”, „Ustawa Medialna”, „Ustawa o policji”, „”Ustawa rolnicza” i inne.

Następnie z placu Gołębiego marsz przeszedł m.in. przez Rynek, ulicami Wita Stwosza, Piotra Skargi, Podwalem, do placu Wolności. W czasie przemarszu skandowano hasła: „RZĄDY PRAWA TO PODSTAWA”, „PAŃSTWO PRAWA WAŻNA SPRAWA”, „RACJA RACJA DEMOKRACJA”, „RĘCE PRECZ OD TRYBUNAŁU”, „KONSTYTUCJI SIĘ TRZYMAMY TRYBUNAŁU NIE ODDAMY”.

Z placu Gołębiego marsz przeszedł m.in. przez Rynek, ulicami Wita Stwosza, Piotra Skargi, Podwalem do placu Wolności.

Podczas pochodu złożono kwiaty pod pomnikami generała Pileckiego i Ofiar Stalinizmu.

Na drugiej scenie, na pl. Wolności, przybyłych przywitał aktor, sympatyk KODu, Igor Kujawski, odczytaniem artykułów z Konstytucji mówiących o tym, że orzeczenia TK są ostateczne. Przypominano także podstawowe prawa każdego obywatela.

Przemówił m.in. Jacek Głomb, reżyser teatralny, dyrektor Teatru Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. „CHCEMY KULTURY BEZ CENZURY”- skandowano z tłumu, w nawiązaniu do słów Jacka Głomba o interwencji min. Glińskiego w spektakl Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Renata Kim, dziennikarka, która przyjechała z tęczową flagą, przypomniała o wolności dla osób homo- i transseksualnych, która jest im odbierana. „To nie jest wolność. Kiedy mówimy słowo >>uchodźcy<<, spada na nas gigantyczny hejt, który powstał w kampanii wyborczej PiS. Nie pozwólmy, aby demokracja umierała w ciszy – zakończyła dziennikarka”.

Około godz. 15 marsz i wystąpienia na pl. Wolności zakończyły się. Podziękowano ze sceny zebranym manifestantom oraz osobom współorganizującym marsz. Manifestujący długo rozchodzili się do domów. Jeszcze przez ponad godzinę zbierano podpisy pod Projektem Obywatelskiej Ustawy o Trybunale Konstytucyjny. Około 16.00 plac Wolności opustoszał.

We wrocławskim marszu, według wstępnych szacunkowych danych, wzięło udział około 30 tys. demonstrantów.

Marsz KOD Wroclawski Marsz Obronimy Demokracje Wroclawski Marsz KODWroclaw

Zdjęcia i video: Tomasz Skowronek

Dodaj komentarz

Możesz również polubić…