Ósmy numer Dekodera

Oddajemy w Wasze ręce ósmy – październikowy numer Dekodera, a w nim ważne tematy tej jesieni: narastanie przemocy w społeczeństwie i bunt kobiet.

Instrumentalne wykorzystywanie tematów społecznych przez PiS nikogo nie powinno dziwić, jednak gra, jaką prezes Kaczyński i jego partia rozpoczęła wokół prawa aborcyjnego stała się pierwszym tematem, na którym rzeczywiście PiS się potknął. Wszystko za sprawą reakcji kobiet, której nie spodziewali się ani rządzący, ani chyba nikt inny w Polsce. Zaczęło się od Czarnego Protestu zorganizowanego przez partię Razem, a skończyło powstaniem Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, który zainicjowały dwie wrocławskie działaczki KOD: Marta Lempart i Natalia Pancewicz. I to właśnie wywiad z nimi jest głównym tematem naszego numeru. Ponadto opisujemy przyczyny i przejawy narastania agresji w sieci i poza nim. Wskazujemy również jakie przepisy prawa chronią nas przed agresją i po które warto sięgać gdy doświadczamy przemocy fizycznej lub psychicznej. Zachęcamy też do lektury książki Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia Witolda Szabłowskiego, której recenzję warto przeczytać także w kontekście wyświetlanego w kinach filmowego Wołynia. Nie brakuje też naszych stałych rubryk: tekstu Sów Niezłomnych analizującego wypowiedzi ministra Ziobry na temat prezesa TK; tekstu nadesłanego przez Młody KOD i innych.

Na koniec dziękujemy wszystkim za wsparcie finansowe, dzięki któremu numer trafił do drukarni i już w ten weekend będzie rozdawany na ulicach Wrocławia oraz trafi wkrótce też do innych miejscowości.

Dekoder nr 8

Redakcja DEKODERA 

Dodaj komentarz

Możesz również polubić…