Zniszczenie wystawy „WOLNOŚĆ JEST W NAS”

logo4 września 2016 roku, w godzinach popołudniowych, w centrum Wrocławia (ul. Świdnicka), nieznani sprawcy zniszczyli stworzoną przez dolnośląski Komitet Obrony Demokracji wystawę zdjęć „Wolność jest w nas” upamiętniających solidarnościowy zryw z 1980 roku, wyrysowując na czołach postaci przedstawionych na historycznych zdjęciach gwiazdę Dawida oraz przekreślając logo KOD i Gazety Wyborczej – współorganizatora wystawy. Obecnie wystawa wymaga renowacji. Czasowo niemożliwe jest korzystanie z opieki przewodników po wystawie.

Ten akt wandalizmu nie może pozostać bez odpowiedzi. W środku dnia, pod okiem kamer monitoringu, wśród tłumu ludzi, dokonano haniebnego czynu o charakterze rasistowskim i antysemickim, który na dodatek podważa dokonania bohaterów „Solidarności i pogłębia podziały polityczne. W miejscu będącym wizytówką Wrocławia, pełniącego rolę Europejskiej Stolicy Kultury i szczycącego się swoja otwartością i tolerancją, dokonano aktu wandalizmu. Jedynymi niezniszczonymi wizerunkami, prezentowanymi na wystawie, były wizerunki posła Kornela Morawieckiego oraz ś.p. prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego. Był to zatem akt przemyślany, a zniszczenia dokonane selektywnie.

Przedsięwzięcie „Wolność jest w nas”, w ramach którego wystawa jest zorganizowana, to spotkanie pamięci i historii, we wspólnym szacunku dla wszystkich jej uczestników, bez jakichkolwiek politycznych podziałów lub odniesień. Dlatego twórcy wystawy dołożyli wszelkich starań, aby oddać historyczną prawdę i zamazać wszelkie polityczne podziały, jakie dzisiaj można zaobserwować pomiędzy bohaterami tamtych czasów. Chcieliśmy, aby połączyła ona wszystkich, dla których wspomnienie wielkiego narodowego zrywu z roku 1980 stanowi świętość skarbnicy narodowej pamięci. Pragnęliśmy również, aby była ona ciekawą lekcją historii dla rozpoczynającej właśnie rok szkolny młodzieży, aby była ona refleksją nad potrzebą narodowego zjednoczenia ponad podziałami dla wspólnych starań o dobro naszej Ojczyzny.

Niestety, starania nasze obrócone zostały wniwecz. Mieszkańcy, w tym młodzież oraz zagraniczni turyści, którzy przechodzić będą ulicą Świdnicką, ujrzą oblicze antysemickiej i rasistowskiej Polski. Czy takie ma być oblicze naszego kraju, czy tak ma prezentować się nasze miasto? Oczekujemy reakcji właściwych służb i władz.

Twórcy projektu WOLNOŚĆ JEST W NAS
Komitet Obrony Demokracji
Dolny Śląsk

O zdarzeniu można przeczytać również:

TVN24
Gazeta Wrocławska
Gazeta Wyborcza

Dodaj komentarz

Możesz również polubić…