Dekoder nr 27, maj 2018


PiS rozpoczął swoją kampanię w terenie – jednocześnie jest to propagowanie osiągnięć rządu, kampania samorządowa jak i próba przeciwdziałania spadkom poparcia, widocznym w sondażach. Czy przyniesie skutek? Tak naprawdę wiele zależy od tego czy pojawią się kolejne punkty zapalne. Po aferze z nagrodami ministrów nowym problemem dla rządu jest sprawa osób niepełnosprawnych. Protest, którego postulaty popiera 90% Polaków w teorii nie powinien być dla rządu niszczący. W końcu budżet ma się dobrze, gospodarka kwitnie – powinno się udać znaleźć środki na postulaty rodzin osób niepełnosprawnych. Dlaczego więc rząd kluczy, poniża protestujących, unika odpowiedzi, a wszystko próbuje ukryć pod propagandowymi trikami, jak choćby podpisywanie fikcyjnych porozumień oraz angażowanie się w sprawę małego Alfiego? Otóż dla władzy autorytarnej problemem nie jest brak pieniędzy (środki oczywiście są ograniczone, ale dałoby się zapewne przesunąć część środków z mniej newralgicznych miejsc). Problemem jest jej wizerunek władzy silnej, nie ulegającej żądaniom, nie uznającej kompromisów. Jeśli ulegnie raz, to każdy kolejny protestujący będzie tym bardziej zdeterminowany, by protestu nie odpuścić. Władza autorytarna musi polegać na swojej sile. Oczywiście reżim PiS, to nie junta wojskowa, jej władza nie opiera się na lufach karabinów. Ale jej autorytarna siła wynika z wizerunku wytworzonego w propagandowej maszynie sztabów i mediów publicznych. Dlatego łatwiej jej teraz zaatakować rodziny niepełnosprawnych, niż okazać im współczucie i zrozumienie. Taka jest logika autorytarnych rządów.

Ten nowego rodzaju imposybilizm opisujemy w najnowszym, obdarzonym nową szatą graficzną, 27 numerze Dekodera.

Co jeszcze w numerze? Piszemy o mitologii prezesa – budowanym na wyrost bohaterstwie Jarosława Kaczyńskiego z czasów „Solidarności”, które ma legitymizować jego obecną pozycję, niczym legenda Piłsudskiego usprawiedliwiająca jego pozycję po zamachu majowym. Wspominamy historie polskich uchodźców, przypominając, że problem uchodźctwa dotyczy niemal wszystkich narodów i różnych czasów. Dr Joel Burnell, pastor, teolog i etyk pisze o miejscu religii we współczesnym świecie i o tym, jak powinny wyglądać zdrowe relacje kościoła i państwa. Obecna sytuacja w Polsce niestety mocno odbiega od tego wzorca. Piszemy też o poglądach młodych wobec spraw publicznych. Dlaczego tak niewielu z nich angażuje się w działalność społeczną i czy da się to zmienić? Podsumowujemy również wiedzę na temat międzynarodowych powiązań skrajnych ruchów konserwatywnych, w tym „pro-life”.

Na koniec solidna dawka tekstów traktujących rzeczywistość z przymrużeniem oka. Tradycyjnie już Alfabet PiS, Poczet królów i książąt piskich, Rozmowy z kotem, a także podsumowanie pomysłu ministra Gowina o rodzinnym głosowaniu, efektów ustawy o IPN na relacje sąsiedzkie czy wewnątrz-rządowe dyskusje o ministerialnych nagrodach.

Życzymy udanej lektury!

Dekoder nr 27

 

Dodaj komentarz

Możesz również polubić…