Gorzko-słodkie wspomnienia

logo

Wtorkowe spotkanie w Lubinie otwiera nasz cykl wydarzeń związanych z projektem „Wolność jest w nas”. Otwiera w sposób szczególny, ponieważ obchody w Lubinie mają zarówno tę pozytywną stronę wspomnień z Sierpnia ’80, jak i tę stronę ciemniejszą – mordu dokonanego przez milicję i ZOMO dwa lata później, podczas obchodów podpisania Porozumień Sierpniowych. Ten słodko-gorzki smak lubińskich wydarzeń jak w soczewce pokazuje historię naszego kraju, gdzie piękne czyny mieszają się ze złymi, gdzie decyzje trafne, przeplatane są błędami.

Dolnośląski KOD postanowił uczcić pamięć o wydarzeniach sprzed 36 i 34 lat organizując w Lubinie, pod pomnikiem ofiar z 1982 roku, uroczyste zgromadzenie. Przemawiali na nim bohaterowie dolnośląskiej Solidarności: Józef Pinior, który w niezwykle plastyczny sposób przypomniał atmosferę narodzin NSZZ „Solidarność”, oraz Stanisław Huskowski i Małgorzata Dobrowolska. Odczytano też wzruszający list Krzysztofa Raczkowiaka, który jest autorem najsłynniejszego i najbardziej wstrząsającego zdjęcia z wydarzeń lubińskich. Wystąpili również dolnośląscy koderzy i koderki, w tym przedstawicielka młodego KODu Konstancja Pyzińska, która opisała jak dziś młodzi oceniają czasy tak im odległe.

W trakcie wydarzenia ułożono z biało-czerwonych goździków krzyż, podobnie jak uczyniono to po śmierci Michała Adamowicza, Andrzeja Trajkowskiego i Mieczysława Poźniaka, mieszkańców Lubina, którzy zginęli tutaj w 1982 roku. Niech pamięć ich ofiary nie pójdzie na marne i będzie przestrogą dla każdej władzy, która stosuje czy choćby toleruje przemoc.

MP 

Fot. Małgorzata Lech-Krawczyk

Fot. Małgorzata Lech-Krawczyk

Lubin

Dodaj komentarz

Możesz również polubić…