Likwidacja Centrum Ludwika Zamenhofa w Białymstoku

Czytelnik z Wrocławia zaniepokojony działaniami białostockich władz oraz ostatnimi wydarzeniami w tym mieście, podesłał nam tę pilną wiadomość.


Radni PIS z Białegostoku i popierający ich radni bezpartyjni podjęli decyzję o likwidacji Centrum Ludwika Zamenhofa. Krok po kroku Białystok staje się stolicą antysemityzmu i ksenofobii. Niedawno członkowie ONR-u, po odprawionej dla nich w Białymstoku Mszy św., skandowali: „A na drzewach zamiast liści będą wisieć syjoniści“. Obawiam się, że następnym razem będą skandowali: „A na drzewach zamiast liści będą wisieć esperantyści“.

Ludwik Zamenhof, twórca języka esperanto, urodził się w 1859 roku w Białymstoku. Esperanto jest genialną syntezą języków europejskich. Powstało w Polsce i Polska jest nazywana przez esperantystów całego świata jako Ojczyzna esperanta. Wybitny polski językoznawca Zenon Klemensiewicz napisał w 1965 roku: „Esperanto jest dorobkiem kultury polskiej.“

Polacy osiedlili się na ziemiach położonych nad Wisłą i Odrą około 450 roku po Chrystusie. Wcześniej stanowiliśmy jeden naród z obecnymi Ukraińcami i mieszkaliśmy nad Dniestrem. Od tego czasu minęło około 50 pokoleń. Wielokrotnie mieszały się różne narodowości i nie ma obecnie czystych etnicznie Polaków. Wszyscy jesteśmy zlepkiem różnych narodowości i wyznań religijnych. Nie jest ważne kim byli nasi przodkowie, ale to, co oni i my zrobiliśmy dla polskiej kultury i nauki. Publicysta Adam Zakrzewski w odpowiedzi na pytanie czytelnika „jakiej narodowości jest Ludwik Zamenhof“, napisał w 1912 roku w drezdeńskim czasopiśmie „Universo”: „Bywam w mieszkaniu Zamenhofów w Warszawie, tam na co dzień rozmawia się w języku polskim.“

Z ludzi kojarzących się z Polską, po Janie Pawle II, największą ilość pomników i ulic na świecie ma właśnie Ludwik Zamenhof. Każdy esperantysta wie, że Zamenhof urodził się w Białymstoku. Czy radni z Białegostoku chcą, by ich miasto straciło kilka milionów sympatyków w świecie i by światowa prasa łączyła nazwę ich miasta tylko z ksenofobią?

Edward Wojtakowski

Edward-Wojtakowski

Dodaj komentarz

Możesz również polubić…