Spotkanie z liderem KOD – Mateuszem Kijowskim

20 maja br. wrocławianie mieli okazję spotkać się z liderem KOD – Mateuszem Kijowskim. Spotkanie zostało zorganizowane przez „Gazetę Wyborczą” we wrocławskim Teatrze Polskim, na jego Scenie Kameralnej przy ul. Świdnickiej 28. Uczestniczyło w nim około 200 osób. Prowadzone było przez dwoje dziennikarzy gazety, którzy po kilku pytaniach umożliwili publiczności zadawanie ich zaproszonemu gościowi.

Wśród dyskutantów z publiczności byli między innymi sympatycy KOD: Klaudia Jachira, Marcin Murzyński czy Jerzy Sawka (wrocławski dziennikarz i instruktor jeździectwa, a od 2013 r. dyrektor Toru Wyścigów Konnych Partynice). Nie brakło antagonistów. Z sali padło jedno z częściej zadawanych pytań, które w założeniu mają dyskredytować Komitet, a mianowicie: „dlaczego KOD nie protestował, kiedy rządziła PO i były łamane wolność i demokracja?”. Mateusz Kijowski odpowiadając stwierdził, że fakty łamania prawa wcześniej traktowano w taki sposób jak należy, a więc były podejmowane postępowania policyjne, prokuratorskie, sądowe itp. W tej chwili według Kijowskiego problem nie polega na tym, że ktoś łamie prawo, lecz że tworzy się ustawy, które są sprzeczne z prawem i z podstawowymi zasadami demokracji i które łamią Konstytucję. Co więcej, zdemontowany został system, który służył weryfikacji prawa (Trybunał Konstytucyjny). Kończąc odpowiedź lider KODu przytoczył słowa skierowane do Premier Beaty Szydło przez jednego z uczestników debaty na temat demokracji w Polsce, z 19 stycznia br. Premier używała wówczas podobnej, rozliczeniowej retoryki. Słowa te brzmiały: „Szanowna Pani Premier. Oczywiście, że są kraje, gdzie nie ma Trybunału. Są kraje, gdzie się głosuje dwoma trzecimi. Są kraje, gdzie media podlegają rządowi; są kraje, gdzie zdarzają się inne rzeczy, które obecnie dzieją się w Polsce. Nie na tym polega problem. Problem polega na tym, że wy zebraliście te wszystkie najgorsze rzeczy ze wszystkich państw na świecie i w ciągu dwóch miesięcy wprowadziliście je w jednym kraju w trybie sprzecznym z jakimikolwiek procedurami”. Za tę wypowiedź lider KOD zebrał największe brawa podczas piątkowego spotkania.

Kijowski pytany był również o to, czy w Polsce dojdzie do Majdanu. Stwierdził, że taki sposób rozwiązywania problemów charakterystyczny jest dla mentalności Kozaków. W polskiej tradycji natomiast zakorzenione jest zawiązywanie konfederacji, podał jako przykład zawiązanie Okrągłego Stołu w roku 1989.

Spotkanie z liderem KOD jest jednym z kilku zaplanowanych na ten weekend na Dolnym Śląsku. Jutro Kijowski spotka się z legniczanami, a w niedzielę ponownie odwiedzi Wrocław. Będzie można porozmawiać z nim na spotkaniu organizowanym przez zarząd KOD Dolny Śląsk w Synagodze Pod Białym Bocianem we Wrocławiu o godzinie 12:00. Rezerwacji miejsc na niedzielne spotkanie dokonywać można mailowo na adres [email protected]

Dodaj komentarz

Możesz również polubić…